GA film komisyonu

Bağımsız Film Üretimi ve Alternatif Yöntemler

Merkeze uzak kentlerde bağımsız film yapmak için alternatif yollar yaratma amacıyla böyle bir alan oluştu.

Bağımsız sinema yapmanın çıkmaz bir labirente dönüşen bürokrasisi, festivaller, kültür endüstrisi, projenin kaderinin sürekli değişen ve öngörülemez dinamiklere bağlı oluşu gibi durumlardan ötürü film yapmak çok az şanslı yönetmenin başarabildiği bir sürece evrildi.

Sinema hareketlerini incelediğimizde mevcut düzende kendilerini rahatsız eden durumlarla mücadele etme güdüsünü, sinema sanatının biçimine karşı kullanmaları ve klasik çekim ve anlatım tekniklerini reddederek, bu sanatta bir devrim yaratmaları örneğini verebiliriz. Taşınabilir ekipmanlar kullanan ve set kurmaya neredeyse hiç zaman harcamayan Yeni Dalga yönetmenleri, Godard’ın bir belgesel olarak modellediği ve tamamiyle el kamerasıyla, neredeyse hiç yapay ışık kullanmadan çektiği, replikleri çekim anında yazarak oyunculara sunduğu filmleri örnek gösterebiliriz. Dogma 95 sinema hareketi buna örnek gösterilebilir yarattığı etkiyi düşünülebilir. Saf sinema yapma arzusu ve zamanın dinamikleri birleştiğinde bağımsız filmler üretilebiliyor. GA Film Komisyonu bütçesiz ve saf bir hisle bağımsız sinema üretme arzusundadır.

GA film komisyonu

Biz Ne Yapmaya Çalışıyoruz?

Sinema tarihinden ilham alarak bağımsız film yapmanın alternatif yollarını oluşturma çabasındayız. GA film komisyonu ayni destekler vererek filmlerin tamamlanmasını sağlamaya çalışır.

GA film komisyonu uzun metraj kurmaca ve belgesel filmlerin çekim aşamasında ihtiyaç duyulacak minimum tüm çekim ekipmanlarını, ilk taslağın kurgusu için post-prodüksiyonu ve  proje prodüksiyon ofisi desteği sağlar. Aynı zamanda  reji ve kamera grubunun asistanlarını projeye yönlendirir.

Proje sahibi ise sanat grubu,casting,catering  sağlamakla sorumludur.

Bu şekilde kolektif bir çabayla film yapım aşaması gerçekleşecektir.

 

  • Sadece uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler başvurabilir.
  • Çekim lokasyonu GA toplum ve kültür merkezinin bulunduğu Gaziantep ili içerisinde olmalıdır.
  • Özellikle  ilk ve ikinci uzun metraj sinema filmlerini çekecek yönetmenler desteklenecektir.
  • Yılda 1 defa olacak şekilde ve yılın belli dönemlerinde ‘’Açık Çağrı’’ yla başvuru süreci başlatılacaktır

 

Başvuru